Renowacja felg. Charakterystyka usługi
Duża ilość ubytków w nawierzchni drogowej powoduje dużo szybsze zużywanie się elementów ogumienia oraz zawieszenia samochodu. Następstwem jest uszkodzenie felg. Na szczęście nie musimy od razu kupować nowych felg; wystarczy zwrócić się do renomowanego warsztatu samochodowego. Tam specjaliści przeprowadzą ich renowację poprzez:
- prostowanie,
- spawanie,
- toczenie.
Przeczytaj nasz wpis, aby przekonać się, na czym polega każda z metod.
Prostowanie felg
Prostowanie felgi przeprowadza się, jeśli dochodzi do jej skrzywienia. Polega ono na zamocowaniu felgi na maszynie do prostowania na odpowiednich krążkach, odpowiadających rozmiarom piasty i ilości otworów w feldze na śruby, a następnie jej podgrzewaniu.
W ten sposób zostaje ona uelastycznienia i zabezpieczona przed pęknięciem. Ostatni etap renowacji to czyszczenie i zamalowywanie w miejscu podgrzewania. Jeśli poczujemy wibracje na kierownicy, nie wahajmy się udać do warsztatu.
Spawanie felg
Spawanie felg przeprowadza się wyłącznie na felgach niealuminiowych, gdyż mogłoby to prowadzić do mikropęknięć.
Ten typ renowacji felg przeprowadza się w przypadku występowania ubytków w feldze, a stosowana metoda to metoda TIG. Gwarantuje ona wysoką wytrzymałość spawanych stopów metali.
Toczenie felg
Na koniec warto wspomnieć o toczeniu felg, czyli obróbce frontu lub rantu felgi używając noża skrawającego. Felga zostaje dodatkowo zabezpieczana lakierem bezbarwnym.
Pamiętajmy, że renowacja felg, chociaż opłacalna i sprawiająca, że stare felgi będą jak nowe, nie zawsze jest wskazana.
Przede wszystkim nie powinniśmy oddawać do renowacji bardzo mocno zużytych oraz uszkodzonych felg. Nie zawsze bowiem felgi da się całkowicie naprawić, a te, w których pozostały nawet drobne uszkodzenia, mogą poważnie zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Może okazać się, że wówczas wskazany będzie zakup zupełnie nowych felg, gdyż stare zwyczajnie nie będą nadawały się do renowacji.